The Bielsko-Biała declaration on crowdfunding

share on:

 

Tak, tak, dobrze widzicie – w Bielsku-Białej została ogłoszona deklaracja na rzecz rozwoju finansowania społecznościowego w Europie. Dokładnie 18.11.2011 została ogłoszona przez odczyt w trakcie Agorady 2011+.

Pełen tytuł to dumne: „Realising the full potential of crowdfunding initiatives. The Bielsko Biała Declaration”. O tym, że deklaracja ma zostać ogłoszona wiedziałem z zagranicznych blogów około-crowdfundingowych dużo wcześniej. Wysłałem też kilka zapytań do organizatorów w tej sprawie i, szczerze mówiąc, liczyłem na samodzielny kontakt z ich strony. Nie doczekałem się kontaktu, nie doczekałem się odpowiedzi, nie doczekałem się zaproszenia, co więcej, nie doczekał się go też M. Graś z gobeez.net, który o ile się nie mylę w Bielsku-Białej mieszka. Jak się okazuje jesteśmy tak światowi, że robiąc coś na rzecz Europy nie patrzymy na własne podwórko…

bielsko biala declaration crowdfunding

Niemniej jednak deklaracja została ogłoszona i to w ciekawym środowisku interesariuszy rozwoju regionalnego, a wypracowana przez członków EURADY, Crowdfunding Initiative i zespołu projektowego Take It UP. Poza wstępem, w którym dla podrasowania liczb do worka pt. „crowdfunding” włożono też pożyczki społecznościowe deklaracja zawiera 6 postulatów:

1. The primary aim of a crowdfunding mechanism is to provide to any types of projects, with a relevant emotional drive, the financial means to leverage entrepreneurship when implementing an innovation, whatever nature it is.

Czyli chcemy dawać środki finansowania innowacyjnym projektom, które tego potrzebują.

2. Public authorities should be interested in seeing the development and launch of such a tool in all regions as it meets the needs of a lot of stakeholders either in the private or in the social sector. The main public purpose should be to give, to all would be entrepreneurs, the possibility to demonstrate commitment, involvement and market grid, to access to later stages of investment. To allow this, the needs of other investors/stakeholders that could intervene in a second stage, must be taken into proper consideration.

(podkreślenia moje) Własza publiczna powinna zainteresować się tematem, powinna umożliwiać osobom przedsiębiorczym pozyskanie kapitału od społeczności, a potrzeby inwestorów i interesariuszy powinny być odpowiednio rozważone. Nie wiem, czy w tym punkcie władza mówi własnym głosem, ale na pewno nic nie obiecała. Jak to mówią: „jak władza mówi, że weźmie, to weźmie, jak władza mówi, że da, to mówi”

3. EU and national administrations have to ensure a minimum of professionalism and regulation for crowdfunding activities, but to avoid some of the constraints of any Financial Act (drafting and publicizing a prospectus, …).

Ten punkt jest istotny i potwierdza zrozumienie idei crowdfundingu. Ma to być źródło finansowania zawieszone między zbiórkami publicznymi, a publicznymi ofertami, które obecnie są skomplikowanie regulowane i niedostępne dla wielu podmiotów. Finansowanie społecznościowe powinno być uregulowane tak, żeby pomysłodawca mógł skupić się na rozwijaniu biznesu, a nie walce z policją.

4. Crowdfunding initiatives should be better understood to facilitate a large acception. (…)

5. Crowdfunding initiatives should be welcome at European, national, regional level as they aim at answering a wide spectrum of  demands and needs of innovative stakeholders. (…)

6. Member States, regions and cities are invited to consider the wider use and promotion of crowdfunding with the objective of supporting all forms of creativity and innovation with a strong societal impact   in a cost‐efficiency way, especially projects with small size or local interest, and reducing the asymmetry of information and matchmaking opportunities between innovators and would be entrepreneurs on the one hand and between investors, sponsors or donors on the other hand.

Promocja, wsparcie administracji i koncentracja na przekształceniu innowacyjnych i kreatywnych pomysłów w biznes, dzięki udostępnieniu nowego źródła finansowania dla małych, często lokalnych projektów. Te slogany ładnie brzmią, ale między słowami trudno doszukać się faktycznej deklaracji do działania. Póki co, to tylko dobre chęci, a z dobrymi chęciami wiadomo jak bywa. Mam nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana i poza zapisaniem w historii crowdfundingu nazwy „Bielsko-Biała”, będzie to początek faktycznych działań. Liczę też na to, że w takie projekty będą zaangażowane osoby, które o crowdfundingu wiedzą dużo i znają jego potrzeby.

Pełen tekst deklaracji jest dostępny tutaj, a po polsku tutaj.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

1 Comment

Leave a Reply