Autor bestsellerów Seth Godin na kickstarterze

share on:

Seth Godin jest autorem kilkunastu książek, przede wszystkim z zakresu marketingu. Jest także uznanym przedsiębiorcą, odpowiedzialnym między innymi za sukces squidoo.com, ChangeThis i Yoyodyne sprzedane Yahoo! za $30 milionów. Aktualnie we współpracy z Amazonem prowadzi The Domino Project i zbiera środki na wydanie nowej książki na kickstarterze.

W zamian za wsparcie Godin zaproponował egzemplarze nienapisanej „The Icarus Deception”, płytę winylową z nagraniem 40 minut audiobooka, ale także szereg nagród specjalnych. Min. „The Mystery Box”, w którym poza standardowymi elementami, znajdą się także rękopisy, materiały autorskie, autograf, choć wspierający aż do momentu otrzymania bonusu, nie poznają jego zawartości. Seth Godin mógłby bez problemu znaleźć wydawcę, ale postanowił zrobić eksperyment i udowodnić możliwość zmiany rynku wydawniczego. Zwrócił się do społeczności o $40 000, ale na 16 dni przed końcem przekroczył tę kwotę 6-krotnie.

 

[box] – Kickstarter eliminuje ryzyko wydawcy i sprzedawcy. Mają konkretne zasoby i ograniczoną ilość miejsca na półka. Kickstarter jest dowodem na to, że prace idą w dobrym kierunku. Dla autorów ryzyko jest zupełnie inne. I tak powinni dużo pisać, zanim ich twórczość pojawi się na rynku, ponieważ pisanie jest relatywnie tanie – mówił Godin w wywiadzie dla Forbesa.[/box]

Godin uważa też, że pozyskanie finansowania od społeczności należy traktować jako ostatni etap projektu, nie zaś pierwszy. Uzasadnia, że spore sukcesy odnoszą osoby takie jak on, czy Amanda Palmer, które są znane, mają bazę fanów, a crowdfunding jest dla nich pewną alternatywą. Ich projekty są kontynuacją działalności, a nie testowaniem własnego pomysłu. Sukcesy Pebble i innych dużych projektów, Godin uzasadnia efektem kuli śnieżnej i marketingiem wirusowym.

Zgadzacie się z opinią Setha Godina?

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!