Dobre projekty chodzą parami

share on:

Prezentując przykłady projektów z polskimi akcentami pisaliśmy m.in. o filmie „Wisia’s story”, na którego wyprodukowanie Karina Wielgosz pozyskała na Kickstarterze ponad 11 000 dolarów. Mieszkająca w USA aktorka polskiego pochodzenia zdecydowała się zebrać fundusze na film dokumentalny o swojej babci, uczestniczce Powstania Warszawskiego. Wczoraj w portalu Beesfund.com wystartował z kolei projekt „Miła, padnij!”.

Autorką projektu jest Maja Baczyńska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. W 2012 wraz z grupą przyjaciół, znajomych i przy wsparciu rodzinny nakręciła film dokumentalny o Teresie Lewtak-Stattler ps. „Miła”, 15-letniej uczestniczce Powstania.

Chcę, by historia mojej babci – piętnastoletniej uczestniczki Powstania Warszawskiego – historia, która tak naprawdę jest symbolem losów wielu Polaków, stała się szerzej znana. Chciałabym, by wartości, którymi kierowała Teresa Lewtak-Stattler, przetrwały próbę czasu. – pisze w opisie projektu Maja.

Baczyńska potrzebuje 6000 złotych, by naprawić drobne błędy montażowa, dokonać authoringu (przygotowanie filmu do wydania DVD), opracować napisy w językach obcych oraz wydać płytę na DVD. Patronat nad filmem objęło m.in. Muzeum Powstania Warszawskie i portal cinema.pl .

Historie dwóch „babć z Powstania” to nie jedyny przypadek, gdy polskie i zagraniczne projekty crowdfundingowe mają wspólne element. Na Beesfund.com Jacek Sut pozyskuje środki na dokończenie filmu „PATRIOTa”, który opowiada o gen. Zdzisławie Starosteckim, a na Kickstarterze trwa zbiórka na produkcję Karski & the Lords of Humanity, częściowo animowany film dokumentalny o Janie Karskim.

Jan Karski i Zdzisław Starostecki

Karskiego i Starosteckiego łączyło miejsce urodzenia, wojenna karta, przyjaźń na emigracji… Dziś łączy ich fakt, że dwa filmy opowiadające o losach obu bohaterów mogą powstać dzięki crowdfundingowi. Urodzili się w Łodzi przy ulicy Kilińskiego. Starszy brat Karskiego i ojciec Starosteckiego byli w Łodzi oficerami Policji Państwowej, a przedtem żołnierzami Pierwszej Kadrowej Józefa Piłsudskiego. W czasie II Wojny Światowej, gdy Starostecki próbował przedrzeć się przez Tatry do Francji, spotkali się w czasie próby opuszczenia okupowanej Polski w Dolinie Kościeliskiej. Obaj zostali wtedy cofnięci z drogi, bo szlak przerzutowy został zdekonspirowany. Ostatecznie bohaterowie zaprzyjaźnili się już w USA, gdzie obaj mieszkali na Florydzie. W końcu to Towarzystwo Jana Karskiego prowadziło przez ponad trzy lata kampanię na rzecz nadania Starosteckiemu godności generalskiej.

Projekt filmu PATRIOTa pozyskał na Beesfund.com 94 wspierających, blisko 20% celu finansowego i potrwa jeszcze 43 dni. Produkcję filmu o Janie Karskim na Kickstarterze wsparły dotychczas 82 osoby, a do końca akcji pozostało 12 dni i 85% kwoty potrzebnej, by osiągnąć sukces.

Można podejrzewać, że wraz z rozwojem crowdfundingu w naszym kraju wspólnych wątków w projektach na polskich i zagranicznych platformach będzie jeszcze więcej!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

Leave a Reply