Jak zebrać pieniądze na klub sportowy?

share on:

Wyzwaniem wielu sportowców i setek klubów sportowych jest zapewnienie budżetu na wyszkolenie, udział w zawodach oraz rozwój. Przedstawiam cztery inspiracje na skuteczne pozyskanie środków w krótkim czasie.

Fundraising klubu sportowego

Większość małych i średnich klubów sportowych działa w formie stowarzyszenia i może w dość prosty sposób pozyskiwać finansowanie w formie darowizn. Dopóki darczyńca nie wpłaci więcej niż 9 tysięcy złotych (w ciągu 5 lat), to od niższych kwot nie ma obowiązków podatkowych. Warto pamiętać, że darowizna to świadczenie jednostronne, ale jej przeznaczenie powinno być zgodne z celami statutowymi.

Jako przykład posłuży zbieranie środków na oprawę Memoriału Olka Czwakiela – zawodów brydżowych organizowanych przez Uczniowski Klub Brydża Sportowego. Po raz kolejny korzystamy ze portalu zrzutka.pl, ponieważ założenie projektu jest bardzo łatwe i darmowe. Pozyskane wpłaty księgujemy jako darowiznę.

W związku z tym, że jest to 5. edycja Memoriału i wcześniej także korzystaliśmy z tej formy pozyskiwania środków, to zbudowaliśmy wiarygodność wśród darczyńców, których grono się powiększa.

Finansowanie leczenia lub wyposażenia zawodnika

Życie każdego niemal sportowca jest skazane na myślenie o kosztach wyposażenia, a w gorszym wypadku – leczenia i rehebilitacji przed powrotem do zdrowia i formy. Także w tym wypadku istnieje możliwość pozyskania części środków od fanów, sponsorów, czy po prostu ludzi dobrej woli.

Taką kampanię wsparłem, gdy świetnie zapowiadająca się zawodniczka motocrossu musiała przerwać sezon. Co ważne, poza samym, dobrze przemyślanym opisem kampanii zasugerowałem uzyskanie statusu „zbiórki zweryfikowanej”. Wymaga to przesłania głównych dokumentów medycznych, potwierdzających uczciwość zbiórki, ale cały proces jest prosty. W efekcie zbiórka jest transparentna, a darczyńcy nie muszą obawiać się prób nadużycia.

 

Crowdfunding wyjazdu na zawody

Finansowanie społecznoście opiera się na przedsprzedaży (więc nie wszystkie stowarzyszenia sportowe mogą legalnie je stosować!) nagród związanych z przedsięwzięciem. Mnóstwo sportowców w ten sposób pozyskało środki na wyjazd, pokrycie kosztów treningu. Wśród projektodawców są nawet polscy medaliści olimpijscy!

Przygotowanie kampanii to wymagający proces, więc warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Akcje specjalne dużych klubów sportowych

O crowdfunding w sporcie pisałem już kilkakrotnie, powstało na ten temat także sporo prac naukowych. Dla dużych klubów, działających często jako sportowe spółki akcyjne, polecam analizę kampanii Lecha Poznań, Trefla Sopot, czy Wisły Kraków. Należy jednak pamiętać, że są to wielkie marki i zainwestowały miliony w stworzenie społeczności fanowskich oraz przeznaczają znaczące budżety na swoje kampanie crowdfundingowe.

Czytaj także: Czy kibice mogą uratować klub sportowy? Crowdfunding jest na to receptą!

Przeprowadziłeś ciekawą kampanię dla swojego klubu? Wsparłeś działania sportowców? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub wyślij artykuł na biuro[@] crowdfunding.pl!!

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

2 komentarze

Leave a Reply