ICO

Initial Coin Offering (ICO), czasem określone jako crowdsale lub crypto-crowdfunding to nowe źródło pozyskiwania finansowania. Mechanizm ten jest zbliżony do crowdinvesting, natomiast płatność przekazywana jest w kryptowalucie, a umowę inwestycyjną zastępują inteligentne kontrakty (smart contracts). W związku z dużym zainteresowaniem Czytelników wraz z partnerami przygotowujemy zbiór praktycznych informacji, o które będzie aktualizowana niniejsza strona.

Co to jest ICO (Initial Coin Offering)?

– Najczęściej są to tokeny oparte na Bitcoinie lub Etherze, choć nierzadko nowe tokeny można kupić za „tradycyjne” pieniądze  – komentuje Mateusz Mroczka, Prezes Centrum Gospodarki Społecznościowej. W odróżnieniu od tradycyjnych form finansowania, ICO nie wymaga sprzedaży udziałów, ale inwestorzy otrzymują szanse zarówno zarobienia na wzrośnie kursu kryptowaluty, jak i wykorzystania jej do opłacenia usług firmy, która je emituje.

Pierwszym ICO na świecie była emisja Mastercoin, który pozyskał równowartość 5 milionów dolarów w Bitcoinie w 2013. Do dnia dzisiejszego to ICO Ethereum dzierży palmę lidera jakościowego, gdyż to ten protokół ma najważniejsze znaczenie dla sektora.

czytaj dalej w materiale Centrum Gospodarki Społecznościowej >>

ICO – nowy sposób pozyskiwania finansowania – LAWMORE

ICO to temat coraz bardziej popularny, i to nie tylko wśród osób aktywnie zaangażowanych w tematykę kryptowalut. Zdania na ten temat są jednak podzielone – z jednej strony banki centralne, a także organy nadzoru nad rynkami finansowymi w wielu krajach wskazują na liczne zagrożenia związane z funkcjonowaniem i rozwojem kryptowalut (w tym w zakresie legalności ICO), natomiast z drugiej strony są kraje, które traktują już bitcoiny jak pełnoprawną walutę.

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że rządy poszczególnych państw są coraz częściej zmuszone oficjalnie odnieść się do nie tylko do tematu kryptowalut i ICO, ale także kwestii ewentualnego uregulowania tych zagadnień.

czytaj dalej w artykule Pauli Pul >>

Komunikat Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie ICO

KNF pragnie zwrócić uwagę podmiotów chcących zaangażować się w organizację oferty ICOs, że powinny one w pierwszej kolejności przeanalizować kompleksowo wszelkie prawne aspekty związane z projektem.

Dotyczy to w pierwszej kolejności ustalenia, czy planowana działalność w sferze ICOs jest związana z koniecznością uzyskania określonego zezwolenia. KNF przypomina, że prowadzenie działalności bez zezwoleń wymaganych przepisami ustaw regulujących rynek finansowy jest sankcjonowane przepisami karnymi. W przypadku wątpliwości po stronie podmiotów oferujących ICOs dotyczących oceny działań i podlegania konkretnym wymaganiom prawnym, istnieje możliwość skierowania zapytania do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, która dążąc do zapewnienia stabilnego i bezpiecznego rozwoju innowacji finansowych, będzie mogła dokonać oceny konkretnego przypadku.

Czytaj dalej na stronie KNF >>