Pożycz 50 złotych, oproc. 70% – social lending aka pożyczki społeczne

share on:

Social lending inaczej nazywany peer to peer lending, P2P lending, lub po polsku pożyczkami społecznymi to jeden z modeli biznesowych wykorzystujących crowdfunding i siłę społeczności do wypełnienia luki na rynku kapitałowym. W uproszczeniu model ten realizują platformy, które umożliwiają wnioskodawcom wystawienie prośby o pożyczkę wraz z opisem wysokości, celu i ustalenia oprocentowania. Po drugiej stronie właściciele kapitału decydują, czy chcą przekazać na określonych warunkach kapitał danemu pożyczkobiorcy. Różnica w porównaniu ze zwykłą pożyczką jest taka, że na daną pożyczkę może swoje pieniądze złożyć dowolna liczba użytkowników, aż do osiągnięcia określonego przez wnioskodawcę limitu. Użytkownicy są weryfikowani na kilka sposobów, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo transakcji i zwrotu pożyczonych środków. Najważniejszym aspektem jest możliwość udzielenia pożyczki już od 20 złotych!

Pożyczki społeczne dają wiele korzyści dla wszystkich uczestników transakcji. Po pierwsze umożliwiają wnioskodawcy pozyskać kapitał, nawet gdy nie ma zdolności kredytowej lub zabezpieczenia dla uzyskania funduszy. Inwestorom pozwala z kolei na atrakcyjne ulokowanie pieniędzy, dywersyfikację portfela, lub efektywne inwestowanie nawet niewielkich środków. Oczywiście pojawiają się tu kwestie bezpieczeństwa, historii kredytowej, braku gwarancji zwrotu pożyczki i weryfikacji poszczególnych stron transakcji. O nich szerzej w kolejnym poście o pożyczkach społecznym, a dowodem na to, że social lending to dobre rozwiązanie niech będą przykłady z rynku polskiego i kilka najważniejszych portal na świecie.

 • Zakra.pl – oferuje 3 kategorie pożyczek: gotówkowa (limit 90 000 PLN), samochodowa (limit 360 000 PLN) i dla firm
 • Kokos.pl – największy polski portal social lending, oferuje dodatkowo wtórny rynek zobowiązań, a wartość pożyczek przekroczyła już 30 mln złotych
 • NaChwilke.pl – część wniosków objęta 100% gwarancją zwrotu kapitału
 • Finansowo.pl
 • Pożycz.pl
 • Centto.pl
 • Smava.de – niemiecki lider pożyczek społeczny, jeden z największych portali tego typu na świecie
 • Prosper.com – największy portal na świecie, suma udzielonych pożyczek to ponad 201 000 000 USD między 980 000 użytkowników

Właściele portali przeważnie zarabiają nie na prowizjach, ale na opłatach związanych z uzyskaniem kolejnych etapów weryfikacji użytkownika (SMS, mail, adres, Krajowy Rejestr Długów itp.), a także na oferowanych przez siebie lub spółki zależne usługach windykacji. Współczynnik zwrotu pożyczek oscyluje w okolicach 90%, a rynek stale się rozwija i zyskuje popularność. Jest to dobry przykład wykorzystania Web 2.0 i społeczności wirtualnej do przeniesienia – a właściwie stworzenia – biznesu w sieci.

Na koniec wyniki badań Accenture/Gemius dotyczące preferencji do do inwestycji w formie pożyczki:

Jak widać chcemy pożyczać nie tylko rodzinie i to wcale nie małe kwoty. Portale pożyczek społecznych online mają szanse zaistnieć w świadomości zarówno wnioskodawców i właścicieli kapitału na dobre.

Więcej o social lending w Polsce na blogu pożyczki 2.0 i forum soclen.

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

7 komentarzy

 1. szukam sprawdzonego portalu social lendingowego? jaki możecie polecić na małą pożyczkę dla studentki?

 2. Każdy z opisanych, ciekawie zapowiada się też pożycz.pl, który wystartował przed paroma miesiącami i szybko buduje społeczność pożyczkodawców. Porównaj opłaty za weryfikację pożyczkodawcy na tych portalach i zdecyduj, który ma najkorzystniejszą ofertę dla wysokości Twojej pożyczki. Portale same w sobie nie różnią się w znaczący sposób.
  Pozdrawiam!

Leave a Reply