LIVE: Relacja z konferencji „Crowdfunding w Polsce 2012”

share on:

 

19:05 Koniec, podziękowania dla ekipy MentalWay, zespołu Beesfund, Prelegentów, Panelistów, Partnerów i przede wszystkim uczestników – do zobaczenia za rok!

Długa dyskusja na temat roli Państwa w finansowaniu przedsięwzięć, Karol Król pyta o to, czy jednak pełna decentralizacja i rozproszenie źródeł kapitału, czy budżety partycypacyjne, a więc jednak obecność państwa w tym procesie są lepszym rozwiązaniem. Arkadiusz Regiec mówi, że „urzędnik po wyjściu z pracy też jest częścią społeczeństwa”, nie demonizuje roli państwa ale optuje za maksymalną wolnością obywateli. Małgorzata Steiner stoi na stanowisku, że „rolą państwa nie jest decydowanie o tym, co jest warte sfinansowania, a co nie”.

Małgorzata Steiner: „Chcemy słuchać i rozmawiać ze społeczeństwem, na bieżąco obserwujemy rozwój crowdfundingu w Polsce”.

Arkadiusz Regiec z beesfund.com roztacza wizję rozwoju finansowania społecznościowego w kolejnych latach. Mówi o sensie zwiększenia wpływu obywateli na kierowanie strumienia pieniędzy zbieranych przez państwo. „Dlaczego 1%, a nie 2, 3,4?”. Zwraca uwagę na to, że środki europejskie mogą się skończyć w kolejnej perspektywie finansowania 2013-2020, a myśleć trzeba długoterminowo.

Jacek Zając mówi, że crowdfunding dla inwestorów wydaje się być bardzo ciekawy, ale nie ma twardych danych, więc trudno zająć jednoznaczne stanowisko. Deklaruje, że chce przetestować udziałowe finansowanie społecznościowe na kilku projektach w najbliższych miesiącach.

Małgorzata Steiner z MAiC: „Chcieliśmy, żeby nowa ustawa o zbiórkach publicznych została przyjęta w marcu, w 70. rocznicę wprowadzenia tej, która obowiązuje aktualnie. Pewnie się to nie uda, ale celujemy w pierwszą połowę przyszłego roku.”

Laura Strzałkowska uważa, że należy tworzyć ekosystem wsparcia twórców po zakończeniu sukcesem zbiórki środków. „Musi być ten drugi etap, już po pozytywnej weryfikacji przez rynek”.

Bogna Świątkowska „Przygotowywanie projektów pod konkretne konkursy wśród organizacji pozarządowych to jest choroba, nazywa się grantoza.”

17:30 Z drobnym opóźnieniem po ostatniej przerwie kawowej rozpoczynamy debatę finałową „Finansowanie społecznościowe – wizja przyszłości, szanse, wyzwania”.

Najłatwiej zarabia się na franchise – sequelach i kolejnych częściach udanych produkcji. Opowiada o tym, jak będąc w Jordanii miał szansę zostać koproducentem Zorro 4, a także o koncepcji dużego funduszu filmowego.

16:15 Wiktor Grodecki przybył by podzielić się zdobytymi w Los Angeles doświadczeniami związanymi z inwestowaniem w projekty filmowe. Mówi o zdrowych mechanizmach finansowania, uniezależnieniu się od dotacji i grantów. Pokazuje także jak budżetować filmy i mówi o „magic number”, pozwalającym ocenić przyszłą zyskowność projektu.

15:35 Na scenie Dawid Sokołowski mówi o modelach współpracy aniołów biznesu z portalami finansowania społecznościowego. „Crowd daje weryfikację biznesową projektów we wczesnych fazach rozwoju, co może być silnym argumentem dla anioła biznesu, żeby udostępnić kapitał, zapewnić „funding”.”

Do 15:30 potrwa przerwa na lunch, sporo osób zostaje na sali, networking w pełni.

14:25 Na scenie Targi Dobrych Pomysłów – o swoich projektach opowiadają Ewa Sroka, która chce zorganizować wykład, warsztat i film o samodzielnej produkcji naturalnych kosmetyków i Marek Biliński, legenda polskiej muzyki elektronicznej, który zachęca fanów do wsparcia wydania winyla „Best of the best of Marek Biliński”.

Sporo pytań z sali dotyczy podatków, upadłości, a Misia Furtak puszcza po sali płytę Tres.B udowadniając, że nazwiska wspierających projekt są wydrukowane w książeczce.

Karol Król komentuje, że być może gdyby zbiórka dla p. Wantoły była prowadzona w złotówkach, na polskim portalu i w formie dobrze przygotowanego projektu, to na liczniku byłoby 5 milionów złotych. Arkadiusz Regiec dodaje, że nie portal, a projektodawca przyciąga wpłaty i podaje przykłady polskich świetnie przygotowanych projektodawców, którym nie udało się zebrać środków.

Maciej Budzich opowiada o tym jak wypromować się w Internecie podając przykłady zbiórki na animatora Reksia p. Wantołę i filmiku promującego zbiórkę charytatywną, w którym występuje Piotr Cyrwus. „Ta kreacja sprawia, że społeczność rozpoznająca go jako „Ryśka” z Klanu, docenia go jako aktora, a video chwyciło w sieci i w 48 godzin ma ponad milion wyświetleń„.

Michał Czarnik odpowiadając na pytania dot. praktycznych aspektów prawno-podatkowych mówi: „Państwo nie powinno wywalać energii obywateli do kubła!”. Podkreśla bezpieczeństwo wspierających w przypadku, gdy crowdfunding oparty jest na przedsprzedaży, a nie darowiznach.

13:05 Na scenie paneliści mówiący o praktycznych aspektach stosowania finansowania społecznościowego. Misia Furtak opowiada o Tres.Paczkach, akcji która przyspieszyła wydanie płyty przez jej zespół Tres.B.

Autorzy projektów finansowania społecznościowego muszą nauczyć się pewnej rzeczy, którą biznes opanował dawno temu – elevator pitch” – trzeba umieć w 30-60 sekund opisać i sprzedać swój projekt. Sala pełna, salwy śmiechu i gromkie brawa na koniec wystąpienia!

„Crowdfunding to najszybsza i najlepsza trampolina do działania” – mówi Wawrzyniak, opowiada też o projekcie sfinansowania Muzeum Tesli na indiegogo.com i czterech krokach sukcesu: know me, like me, trust me, pay me. 

Fot. MentalWay

12.03 Na scenie Michał Wawrzyniak – „Zawsze i wszędzie możesz wszystko!”

11:45 Przerwa kawowa, pracownicy Agesensors SKA zapraszają na darmowe badanie podstawowych funkcji życiowych.

11:40 Nagrodę „CrowdJournalist”za rzetelność, profesjonalne podejście i obiektywizm, otrzymali Marta Bellon (Bonnier Polska), Tomasz Grynkiewicz (Agora) oraz Katarzyna Dębek (Ringier Axel). Gratulujemy!


11:34  Olgierd Porębski przedstawia postulaty zmian prawnych, które ułatwiłyby dostęp do kapitału pozyskiwanego przez Internet. Mówi między innymi o zmianach dotyczących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz deregulacji zbiórek publicznych prowadzonych za pośrednictwem rachunków bankowych.

20121212-122632.jpg

10:25 Z drobnym opóźnieniem rozpoczynamy, sala pełna! Na scenie Karol Król o przykładach, trendach i możliwościach. Mówi, że projektodawca musi się rozebrać, żeby wzbudzić wiarygodność i mówi także o otwartości procesu finansowania społecznościowego.

9:30 Rejestracja rozpoczęta, sprzęt przygotowany, wąskie gardło przy wejściu, ale wszyscy w dobrych nastrojach. Goście reprezentujący wiele ciekawych organizacji i przedsięwzięć wchodzą do sali.

9.15 Wszystko gotowe, przyjeżdżają pierwsi goście. Ekipa MentalWay spisała się fantastycznie!

7:47 Miasto budzi się, a my już od dawna na nogach. Część uczestników melduje się z drogi, a zespół organizacyjny już się krząta po sali, za 2 godziny będzie tu mnóstwo ciekawych ludzi z otwartymi głowami!

02:14 Prezentacje gotowe!

Dzień konferencji „Crowdfunding w Polsce 2012”

23:54 Coraz więcej widać, coraz lepiej to wygląda, a wszystko po to by porwać społeczność. Uwijamy się jak mrówki, ale z uśmiechem na ustach, bo to ważne wydarzenie!

23:32 [sneak peak] Dostaliśmy prezentacje od Prelegentów – Prezes PTC przedstawi postulaty dot. zmian prawnych ułatwiających dostęp do korzystania z finansowania społecznościowego. Dużo tu słów „zniesienie”, „likwidacja” i „obniżenie”, a na widowni przedstawiciele kilku ministerstw…

20:30 Powstaje scena, cała nasza sympatyczna ekipa w ruchu, przyjechały materiały dla uczestników.

19:30 14 godzin do rozpoczęcia konferencji – ponad 160 uczestników, 8 godzin treściwych wystąpień, 16 prelegentów. Do zobaczenia w hotelu MDM przy pl. Konstytucji 1!

Jutro przez cały dzień, aktualizując ten wpis będziemy informować o wydarzeniach prosto z epicentrum rozwoju finansowania społecznościowego w Polsce – konferencji „Crowdfunding w Polsce 2012”. Zapraszamy na relację!

 

share on:
Karol Król

Karol Król

Od 2010 prowadzę crowdfunding.pl i angażuję się w zrównoważony rozwój sektora finansowania społecznościowego w Polsce i w Europie. Zapraszam do dyskusji!

5 komentarzy

 1. Witam
  na koniec konferencji padło stwierdzenie, że finansowanie spółek z o. o. przy użyciu finansowania społecznościowego nie jest możliwe. Jak to? Przecież KPH wyraźnie mówi, że obrót udziałami spółek z o. o. nie podlega ograniczeniom. Bez tej formy cała idea traci na atrakcyjności (założenie SA jest bardzo kosztowne). Czy możecie to wyjaśnić?
  Pozdrawiam

 2. To możliwe, ale o dużych trudnościach mówił Olgierd Porębski postulując zmiany i wskazując konkretne rozwiązania, odpowiedziałem w mailu.

  1. Witam, czy moge prosic o forward wiadomosci nt. finansowania (lub trudnosci) dla sp. z o.o. ?

   z gory dziękuję
   Tomek

 3. Witam, czy mozna cos wiecej nt finansowania sp z o.o. niestety nie bylem na konf i przydalby sie jakis material dot tematu finansowania spolek zoo. czy moge prosic o udostepniene odpowiedzi ktora byla przeslana dla kolegi Jacka

  ziekuje i pozdrawiam
  Adek

Leave a Reply