Kongres Sektora FinTech 2019 za nami

share on:

Czynniki wzrostu i otoczenie regulacyjno-organizacyjne sektora FinTech, a także dyskusje o funkcjonowaniu platform Peer2Peer w Polsce i stanie sektora FinTech z perspektywy inwestorów tonajważniejsze elementy Kongresu Sektora FinTech, zorganizowanego już po raz trzeci przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

W czasie III Kongresu Sektora FinTech szeroko omawiano sytuację polskiej branży FinTech w kontekście jej pozycji w innych państwach, szczególnie Europy Środkowej. Uczestnicy dyskusji odwoływali się często do pionierskiego opracowania redakcji Cashless, fundacji Fintech Poland oraz firmy doradczej Accenture pt. „Mapy Polskiego Fin-Techu 2018”. Do tego raportu nawiązywał również Paweł Jakubik, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze z Microsoft. Zwracał on uwagę na najpopularniejsze obszary inwestycji polskich fin-techów, tj.: API (67%), data science & intelligence automation (45%) i big data (37%). Tymczasem tak ekscytujący ekspertów i branżowych dziennikarzy blockchain jest przedmiotem prac w zaledwie 7% polskich fintechów.

Żródło: kpf.pl

 Popularność rozwiązań bazujących na Application Programming Interface jest pochodną zaangażowania banków we współpracę z fintechami.

– mówił Paweł Jakubik

Bazując na autorskich raportach „Closing the gap in fintech collaboration” oraz „Fintech by the numbers”, Daniel Majewski, menadżer w dziale doradztwa strategicznego Deloitte omawiał czynniki wzrostu sektora FinTech. Przedstawił pięć zasad dobrej współpracy fintechów z bankami, a mianowicie:

  1. FinTech partnerem, a nie dostawcą
  2. Punkt kontaktu z FinTechem niezbędny
  3. Rozbijanie silosów
  4. Konkretne pomysły o mierzalnych wskaźnikach
  5. Dostarczanie dowodów działania.
Żródło: kpf.pl

Jego uwagi stały się przedmiotem debaty, moderowanej przez Michała Pawlika, CEO, SMEO, z udziałem: Wojciecha Rudzkiego, Członka Zarządu Bancovo; Michała Gramsa, CIO & Foundera TogetherData; Wojciecha Kazimierskiego, CEO Leaselink oraz Macieja Skrzosa, Chief Innovation Officera w Best S.A.

Żródło: kpf.pl

Nietuzinkowymi doświadczeniami podzielił się z uczestnikami III Kongresu Sektora FinTech Rafał Czernik, CEO FinAi. Jego opowieść o znaczeniu analiz prawno-regulacyjnych w kontekście weryfikacji tożsamości klienta instytucji finansowej, wymogach ustawy AML (o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy) i wytycznych Generalnego Inspektora Informacji Finansowej można uznać za bezcenną dla każdego zarządzającego spółką technologiczną z branży finansowej.

Tematykę prawną kontynuował radca prawny Jacek Wiśniewski z #WIŚNIEWSKI.legal jako moderator panelu zatytułowanego „Wprowadzenie do programów wsparcia dla podmiotów sektora FinTech”. Jego rozmówcami byli: Agnieszka Szopa, dyrektor IT BIK SA; Paweł Bułgaryn, kierujący Zespołem ds. Systemu Płatniczego Departament Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów oraz Rafał Czernik, CEO FinAi. Punktem głównym rozmowy był program Innovation Hub oraz Piaskownica Regulacyjna.

Żródło: kpf.pl

Istotnym punktem Kongresu było ogłoszenie Zasad Dobrych Praktyk, stworzonych przez KPF dla platform crowdfundingowych – wciąż nieuregulowanej w polskim prawie formy działalności gospodarczej.

Jako KPF, mając w tym zakresie już 15 letnie, bardzo dobre doświadczenia, podjęliśmy się opracowania i rozpowszechnienia Zasad Dobrych Praktyk dla platform crowdfundingowych. W ramach tych prac przeprowadziliśmy szerokie konsultacje, m.in. z Ministerstwem Finansów i NBP. Wykorzystaliśmy naszą wiedzę o rozwiązaniach funkcjonujących na innych rynkach europejskich. Stworzyliśmy wspólnie z uczestnikami tego rynku bardzo potrzebny branży dokument.

– mówił Marcin Czugan, Wiceprezes Zarządu KPF.

O pracy nad dokumentem oraz funkcjonowaniu branży opowiadali uczestnicy panelu „Czy Peer2Peer może dobrze funkcjonować w Polsce?”: Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund SA; Maciej Hełmecki, dyrektor sprzedaży, Mintos w Polsce; Michał Kwaśniewski, tax manager z Crido Taxand oraz Daniel Rajkumar, dyrektor zarządzający w brytyjskim White Label Crowdfunding.

Żródło: kpf.pl

Kongres zakończył się dyskusją w gronie inwestorów, funkcjonujących w branży FinTech, którą moderował Jan Grochowicz z kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak. Z Wojciechem Niesyto, Partnerem w Kogito Ventures, Łukaszem Wierdakiem, Investment Partnerem w MCI Capital SA i Michałem Bańką, współzałożyciel i CEO w akceleratorze Accelpoint w polemiki wchodził Aleksander Widera, CEO Kredytmarketu. Najtrafniej konkluzję dyskusji oddają słowa Wojciecha Niesyto, który powiedział: „Rynek nie może być napędzany liczbą start-upów, ale dostępnym dla nich kapitałem”.

Żródło: kpf.pl
share on:
Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu crowdfunding.pl

Leave a Reply