Finansowanie społecznościowe w polskim wydaniu nabiera rozpędu, choć na razie jest to bieg przez płotki, a nawet mury. Warto jednak pokrótce przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia w crowdfundingu A.D. 2011. 1. Powstanie, rozwój i upadek polskich klonów kickstartera W ciągu roku działalność rozpoczęły 4 platformy finansowania społecznościowego – gobeez.net, fundamental.org.pl, projektstarter.org i polakpotrafi.pl. Spośród nich gobeez zawiesił działalność, o fundamental niewiele wiadomo (ale nie działa), a projekstarter zakończył funkcjonowanie zanim je zaczął. Zwycięzką walkę w bitwie o finansowanie społecznościowe nadal prowadzi jedynie polakpotrafi, choć mimo emisji materiału o platformie w Wiadomościach TVP1 popularność serwisu nie jest duża.
2. Bitwa o finansowanie społecznościowe Po informacji przekazanej MSWiA, urzędnicy i policjanci przyjrzeli się prawnym rozwiązaniom portali i stwierdziły niezgodność z archaiczną ustawą o zbiórkach publicznych. Na chwilę obecną wygrywają urzędnicy, którzy rozdali 600-złotowe mandaty (gobeez) lub uniemożliwili legalny start (projektstarter). W tym tygodniu odbyło się jednak spotkanie dyrektorem departamentu zezwoleń i koncesji – Cezarym Gawlasem. „Ustaliliśmy, że wspólnie wypracujemy systemowe rozwiązanie dla usankcjonowania crowdfundingu w Polsce” – skomentowała Justyna z projekstartera. Skoro jest deklaracja dobrej woli, to może za parę miesięcy będą jej rezultaty.
3. The Bielsko Biala declaration on crowdfunding Ciężko się ustosunkować do ogłoszenia niewiele wnoszącej deklaracji, w której przygotowanie nie był zaangażowany nikt z Polski faktycznie zajmujący się regularnie tematyką finansowania społecznościowego. Niemniej jednak dokument został publicznie ogłoszony i znalazłem też jego polskojęzyczną wersję.
4. Megatotal przechodzi do wersji 2.0 Ma być lepiej, bardziej funkcjonalnie, wspierający będą mogli wygodniej inwestować i na inwestycjach w zespoły zarabiać. Zmiany na megatotal mają być widoczne pod koniec stycznia. To nadal najlepiej rozwinięty portal crowdfundingowy w Polsce.
5. Film „Wszystko” Artura Wyrzykowskiego w kinach W kinach studyjnych w całej Polsce pokazywany był film „Wszystko”, którego realizacja była możliwa dzięki samodzielnej kampanii crowdfundingowej reżysera.
6. Legalizacja crowdfundingu w USA Wiele wskazuje na to, że w USA w okresie przedwyborczym uda się przeforsować wyjątek podatkowy (crowdfunding exemption) i będzie możliwe finansowanie małych projektów do 100 000 USD (ka+dy inwestor max. 10 000 USD lub 10% dochodów-niższa kwota). Propozycja zmian legislacyjnych została już przegłosowana w Izbie Reprezentantów.
7. Siepomaga.pl przekroczyło milion zebranych środków… Platforma finansowania społecznościowego inicjatyw dobroczynnych i charytatywnych pokonała barierę miliona złotych. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale istotny milestone w rozwoju.
8. …a kickstarter milion wspierających Ta wiadomość działa na wyobraźnię, gdyż przekłada się na faktyczne wsparcie udzielone tysiącom kreatywnych pomysłodawców przez wirtualną społeczność. Dodatkowo w kickstartera zainwestowali prywatni inwestorzy i spodziewam się, że dodatkowe 10 milionów dolarów pozwoli rozwijać skrzydła.
9. Pobity rekord kampanii crowdfundingowej Na crowdcube właściciel kilku klubów w Londynie zebrał milion funtów w zamian za 10% udziałów. 5,3 miliona złotych od 143 inwestorów to naprawde sporo, choć sama liczba inwestorów jest mała i przypomina raczej prywatną ofertę sprzedaży udziałów. Nie zmienia to faktu, że pierwsze miejsce się należy a prowizja dla crowdcube pozwoli na dalszy rozwój. (Zebrano też 300 mln dolarów na zakup browaru, ale tym projektem zainteresował się SEC (amerykański odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego).
- Za crowdfunding trafili do aresztu + 300 mln USD
- światowy rekord zbiórki crowdfundingowej 5,3 mln złotych
10. Opracowano pierwszą polskojęzyczną publikację naukową o crowdfundingu i przeprowadzono badania Nieskromnie przyznam, że jestem jej autorem, ale do tej pory nie udało mi się wywalczyć jej publikacji. „Finansowanie społecznościowe jako źródło finansowania przedsięwzięć w Polsce” być może ukaże się w uzupełnionej i zmienionej wersji w pierwszym półroczu (przeczytacie?). Opublikowane zostały też wstępne wyniki badań percepcji crowdfundingu przez polaków.
11. Upowszechnienie frazy „finansowanie społecznościowe” i zainteresowanie medialne tematem Na początku roku media branżowe i ogólnopolskie zainteresowały się finansowaniem społecznościowym. Z lepszym lub gorszym skutkiem opisywały to zjawisko, w lepszym lub gorszym (np. najnowszy numer magazynu Zwierciadło) stylu pozżynały treści z tego bloga i temat poszedł w świat. Ja osobiście walczyłem o popularyzacje polskiego tłumaczenia i to się udało, za co podziękowała mi oficjalnie Rada Języka Polskiego.
Generalnie crowdfunding przebył drogę z mediów społecznościowych i blogów technologicznych, przez media elektroniczne i zasłużył na regularne zainteresowanie tradycyjnych mediów. Nawet w Polsce temat ten poruszyły największe dzienniki, magazyny i telewizje. W USA i Niemczech codziennie opisuje się historie, problemy, czy rady dotyczące tego tematu. I jest to „dobra prasa”, która przyczynia się do dalszej edukacji i popularyzacji tegoż mechanizmu.
Crowdfunding będzie się rozwijał, choć w roku 2011 chciał w Polsce startować zbyt szybko, potknął się i upadł na twarz. Jest jednak coraz więcej zainteresowanych, Polacy zbierają środki na zagranicznych platformach, duzi inwestorzy planują wprowadzać zagraniczne wersje platform tego typu do Polski – będzie się działo. Niebawem przekażę Wam moje przewidywania, trendy i kolejne scenariusze rozwoju finansowania społecznościowego i chętnie z Wami podyskutuję na ten temat. Pomyślności, zdrowia, zaangażowanej społeczności, kreatywnych pomysłów i determinacji w ich realizacji w Nowym 2012 Roku! Karol Król crowdfunding.pl
Niby twórczo myślący ludzie, a sami się ograniczają… kto ich zmusza, żeby zakładać te serwisy w polskiej jurysdykcji? Szukają problemów? Zawsze mogą przenieść działalność do Rzeczypospolitej, kiedy ta działalność będzie już pewnie stała na nogach – to jest kiedy będą mieli siłę przebicia, by skutecznie lobbować rząd. Nawet, jeśli kierują się patriotycznymi pobudkami… to czy patriotyzm polega na uległości wybranemu państwu? Polska to stan ducha, a nie państwo.
Prowadzenie działalności w Polsce, nawet w przypadku rejestracji spółki za granicą i tak podlega dużej części polskiego prawa + są to dodatkowe koszty, na które nie byli gotowi..